dr Jacek Haman

Analiza Danych Ilościowych: badania edukacyjne

semestr zimowy 2012/13
czwartki, godzina 12, sala 412

Wprowadzenie

Kurs analizy danych ilościowych (ADI) koncentrujący się na analizie danych pochodzących z badań edukacyjnych.

Badania edukacyjne stanowią w Polsce jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów ilościowych badań społecznych realizowanych metodami reprezentacyjnymi. Stanowią one jednocześnie ciekawy materiał dydaktyczny, ze względu na różnorodność problemów metodologiczno-statystycznych, które na ich przykładzie można przedstawić i których znaczenie na ich przykładzie można zrozumieć. Dotyczy to w szczególności kwestii dostępności i rzetelności statystyk publicznych (na przykładzie danych Systemu Informacji Oświatowej), specyfiki doboru prób z uwzględnieniem warstwowania i doboru zespołowego, problematyki skalowania wyników testów.

Jednocześnie, dane z badań edukacyjnych podlegają takiej samej „obróbce badawczej” jak dane z innych badań społecznych – a więc tworzy się na ich podstawie tabele rozkładów zmiennych, oblicza się i interpretuje parametry rozkładów, modele regresyjne, miary siły związku itd. dla zmiennych mierzonych na różnych skalach pomiarowych. Analizy takie będą wykonywane przez studentów przy użyciu pakietu SPSS. Jakkolwiek zakłada się, że studenci znają już podstawy statystyki, a także podstawy obsługi pakietu SPSS, rozwinięcie tych umiejętności (także przy założeniu dość elementarnego ich poziomu na początku kursu) będzie jednym z istotnych elementów programu zajęć.

W efekcie po ukończeniu kursu student powinien być przygotowany do samodzielnego przeprowadzania analiz statystycznych przy użyciu pakietu SPSS na różnorodnych danych z badań społecznych, oraz powinien umieć zinterpretować i ocenić wyniki takich analiz przeprowadzanych przez innych badaczy.

Tematyka zajęć

Nie podaję w rozbiciu na kolejne terminy - to będzie zależało od dynamiki zajęć

Specyfika badań edukacyjnych.
System Informacji Oświatowej.
Program badań OECD PISA. Inne projekty badawcze realizowane w Polsce
Pakiet SPSS – repetytorium.

  • Zbiór danych w programie SPSS, zmienne, etykiety, syntaks, output.
  • Tabele liczebności i częstości i tabele krzyżowe.
  • Parametry i parametry warunkowe.
  • Zawartość zbioru danych przykładowego badania edukacyjnego (np. OECD PISA).
  • Poziomy pomiaru: uczeń, szkoła i dalej.
  • Typy zmiennych.

    Wykorzystanie metod analizy statystycznej do szukania odpowiedzi na pytania badawcze:

  • Tworzenie i interpretacja tabel rozkładów statystycznych
  • Parametry rozkładów brzegowych i warunkowych
  • Mierniki siły zależności
  • Korelacja rangowa
  • Regresja liniowa

    Sposoby doboru próby i jego konsekwencje: problematyka wnioskowania statystycznego w warunkach prób losowych innych niż próba prosta.
    Podstawowe własności modelu IRT .

    Dane

    Fragment zbioru danych "Nasza dalsza nauka i praca"

    Literatura i materiały

    SPSS

    Generalnie, na ogół wystarcza system pomocy SPSS. Na rynku jest jednak wiele dostępnych książek, mogących pomóc w odświeżeniu znajomości z programem, np

    Ponadto (dowolnie) dużo materiałów dostępnych w internecie, po angielsku, na przykład (ale tylko jako przykład): albo po polsku